Ocieplenie poddasza

ocieplenie poddasza pianką

„Building Science” LALLAFOM® USA to amerykański dział inżynieryjno-naukowy, będący jedną z najbardziej doświadczonych i profesjonalnych światowych placówek, specjalizujących się w naukach budowlanych. Specjaliści od lat zajmują się budową domów oraz obiektów bez względu na strefy klimatyczne, przeprowadzając przy tym zróżnicowane testy, badania, a także dostarczając najbardziej efektywne rozwiązania w dziedzinie energooszczędnego oraz inteligentnego budownictwa. LALLAFOM® USA zajmuje się również gromadzeniem danych związanych z metodami konstrukcyjnymi oraz mitami budowlanymi, które często uznaje się za prawdziwe w wielu krajach. Zgromadziliśmy wiele doświadczeń i danych, w związku z czym chcemy przekazać Państwu wiedzę – przydatną zarówno pod kątem merytorycznym, jak i praktycznym.

Specjalizując się w ocieplaniu poddaszy, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na kilka mitów i błędne rozwiązania, które powszechnie obowiązują w tej dziedzinie:

1 MIT: Odpowiednia izolacja obiektu i komfort jego użytkownikom zapewni możliwie największa liczba izolacji na podłodze oraz przewiewna wentylacja. Ponadto pozwoli to na ograniczenie ilości wilgotnego powietrza i tym samym zapobiegnie powstawaniu grzyba.

2 MIT: Wentylowane podbitki, kratki czy wywietrzniki to znakomity sposób na ograniczenie przyrostu ciepła w pomieszczeniu w okresie letnim. Wynika to z faktu, że gorąco promieniuje od poszycia dachowego, a wymienione elementy pozwolą na usunięcie wilgoci, zatrzymanie migracji gorącego powietrza do pomieszczeń budynku i tym samym stworzą komfortowe warunki użytkowania.

3 MIT: karton-gips z odpowiednio upchanym i wypełnionym tradycyjnym ociepleniem poddasza to skuteczny sposób na zapewnienie komfortu, mianowicie CIEPŁA W ZIMIE I CHŁODU LATEM (!).

4 MIT: Poszukując doskonałego sposobu na ocieplenie poddasza drewnianego, warto postawić na sztywną i zamkniętokomórkową piankę poliuretanową.

5 MIT: Niezależnie od konstrukcji, najlepszym sposobem na ocieplenie poddasza jest zawsze każda pianka poliuretanowa.

Co na to specjaliści?

1 FAKT: Najbardziej istotne jest to, że dach oraz poddasze są krytycznymi obszarami jeżeli chodzi o stratę ciepła zimą oraz przyrost ciepła latem!

2 FAKT: Szczelne ocieplenie poddasza właściwą pianką poliuretanową to rozwiązanie energooszczędne, zdrowe oraz komfortowe, pozwalające na uzyskanie podobnych temperatur we wszystkich domowych pomieszczeniach. Rozwiązanie jest skuteczne bez względu na wysokość kondygnacji oraz porę roku – pozwala na utrzymanie ciepła we wnętrzu zimą i chłodu pomieszczenia w okresie letnim, a do tego zapewnia zdrowe powietrze, które pozbawione jest wilgoci, zanieczyszczeń oraz alergenów.

3 FAKT: Zastosowanie tradycyjnych materiałów izolacyjnych nie przynosi efektu w zakresie przeniesienia koperty
izolacyjnej z płaszczyzny stropu do wewnętrznej strony dachu. Nie spełnia również norm, określających pomieszczenie
niewentylowane.

4 FAKT: „Niewentylowane” poddasze, zapewniające wnętrzu stabilne temperatury, ciśnienie atmosferyczne oraz
poziom wilgotności powietrza, a także brak punktów wykroplenia wilgoci, również umożliwia skuteczną wymianę
świeżego powietrza w ciągu całego dnia, a także w obliczu zmieniających się pór roku.

5 FAKT: Stosowanie tradycyjnych metod izolacji – w podłodze nieużytkowego poddasza lub ponad karton-gipsem – w suficie poddasza użytkowego, daje jedynie gwarancję stworzenia tylko i wyłącznie oporu cieplnego, bez możliwości zatrzymywania ruchów konwekcyjnych powietrza i promieniowania cieplnego. Tradycyjne rozwiązania nie są stabilne w czasie pod względem parametrów, a ich zastosowanie z reguły prowadzi do utraty ciepła grzewczego, topnienia oraz zlodowacenia dachu zimą, a także wzrostem ciepła w upalne dni, co może prowadzić do ekstremalnego dyskomfortu.

Oferujemy niezawodne rozwiązania

Zaopatrujemy naszych Klientów we wszystkie rodzaje pian oraz powłok najwyższej jakości. Jednym z naszych sztandarowych zamknięto-komórkowych produktów jest HeatGuard® 200, który doskonale sprawdza się w przypadku konstrukcji metalowych oraz murowanych. Odradzamy jednak korzystanie z produktów zamknięto-komorowych do ocieplania poddasza tradycyjnego domu jednorodzinnego z drewnianą konstrukcją dachu. W tego rodzaju standardowych konstrukcjach najlepiej sprawdza się specjalnie stworzona do izolowania drewnianych elementów, otwarto-komorowa piana typu SealGuard® 500 – jest ona paroprzepuszczalna, dzięki czemu umożliwia kontrolowane „oddychanie” wilgotnego drewna, a także
pozwala zauważyć usterki w dachu oraz umożliwi ich naprawienie zanim dojdzie do poważniejszych szkód. W przeciwieństwie do paroizolacyjnych oraz „nieoddychających” poliuretanów zamknięto-komórkowych SealGuard® 500 jest bezpieczna w przypadku drewna.

Mamy świadomość tego, że obecnie na rynku nie ma zbyt wielu wysokiej jakości systemów otwarto-komórkowych, a działające w tej branży firmy często albo nie mają takowych w ofercie albo nie są w stanie odpowiednio ich przetwarzać. Nie należy jednak stosować rozwiązań niedopasowanych do potrzeb użytkownika, bowiem jest to niekorzystne nie tylko dla komfortu i bezpieczeństwa Klienta, ale również dobra renomy branży natryskowej, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nasza firma zapewnia doskonałe ocieplenie poddasza, doradztwo i świadczenie usług zgodnie z najwyższymi standardami, które propagują renomowani producenci jak LALLAFOM® USA.

Piana poliuretanowa PUR

Ocieplenie poddasza za pomocą pianki poliuretanowej PUR daje dwie możliwości ochrony obiektu przed wilgocią, a także niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Wybór metody jest uzależniony od projektu architekta.

1.Pianka izolacyjna w stropie (poddasze wentylowane)

Tradycyjny sposób izolacji, w którym pianka PUR zajmuje miejsce standardowych materiałów izolacyjnych, takich jak
wełna, styropian czy celuloza. Pomieszczenie pozostaje nieocieplone, jest wentylowane za pomocą kratek oraz
wentylatorów w konstrukcji zadaszenia – jest to najczęściej stosowany typ konstrukcji, który jednak nie okazuje
się najskuteczniejszym.

2.Piana izolacyjna SealGuard® 500 otwarto-komórkowa, stosowana między krokwiami oraz profilami dachu (poddasze
niewentylowane)

Jest to typ instalacji, który jest najwyżej oceniany i rekomendowany przez certyfikowanych i doświadczonych instalatorów. Metodę tę uznaje się za
najskuteczniejszy sposób ocieplania poddaszy i uszczelniania pomieszczeń – zarówno w domach, jak również budynkach handlowych i przemysłowych. Izoluje ona przed niekontrolowanym dopływem zanieczyszczonego i wilgotnego powietrza, chroniąc jednocześnie wnętrza przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Materiał nanosi się między krokwie oraz profile – od wewnętrznej strony zadaszenia.

Funkcjonalność tradycyjnych, dotychczasowych sposobów izolowania od długiego czasu jest tematem dyskusji pomiędzy ekspertami budowlanymi. Pomieszczenie poddasza uwzględnia przy tych rozwiązaniach niekontrolowany przepływ pasywnej wentylacji z zewnątrz, powszechnie uzasadniany obowiązkiem usuwania wilgoci oraz dokonywania przewiewów wnętrza w okresie letnim.

Mimo powyższych teoretycznych założeń, poddasze wentylowane w praktyce może osiągnąć w okresie letnim temperaturę dochodzącą do 54 stopni C, a takie warunki oraz ich wpływ na konstrukcję czy instalacje grzewcze i klimatyzacyjne HVAC nie mają już żadnego uzasadnienia. Dzięki zainstalowaniu SealGuard® 500 możliwe jest odcięcie oraz izolacja pomieszczenia przed ekstremalnie wysokimi temperaturami. Stosując tradycyjne metody ocieplenia poddasza narażamy się na promieniowanie temperatur do nagrzewającego się poszycia dachowego i przenoszenie ich do wnętrza przez powietrze przestrzeni dylatacyjnej. Nasza firma skutecznie przeciwdziała ekstremalnym warunkom, powodującym dyskomfort mieszkańców – dzięki stosowanym metodom przestrzeń wlicza się do wnętrza koperty budynku, co odciąża pomieszczenia od przypływu gorącego powietrza latem oraz utraty ciepła grzewczego zimą.

Bardzo często eksperci budowlani, przywiązani do tradycyjnych, ale nieprawdziwych teorii, podchodzą z rezerwą do technologii natryskowej, argumentując to obawami przed potencjalnym przegrzewaniem się dachówki czy skutkami „nieoddychającego” drewna, co ma swoje uzasadnienie tylko w przypadku niewłaściwego wyboru piany zamknięto-komórkowej, jako izolacji dla drewnianej konstrukcji poddasza. Producenci dachówek od ponad 20 lat obejmują swoje wyroby gwarancją, gdy są one instalowane w połączeniu z naszymi systemami, a przeprowadzone badania wykazały tylko niewielki wzrost przeciętnej temperatury we wnętrzu poszycia.

Ocieplenie poddasza za pomocą SealGuard® 500 pozwala na zaoszczędzenie energii na kilka sposobów, a także wyeliminowanie strat i obciążeń na instalacjach mechaniki grzewczo-wentylacyjnej. Ponadto newralgiczne zadaszenie staje się wyjątkowo szczelne, co pozwala na zredukowanie INFILTRACJI i EXFILTRACJI mas powietrza. W efekcie, jakiekolwiek przypadkowe nadwyżki wilgoci nie ulegają ssaniu grawitacyjnemu do wnętrza pomieszczenia. Ocieplone tak poddasze nie nagrzewa się, zmniejszając znacząco termiczne obciążenia całej konstrukcji domu, z uwzględnieniem mechaniki grzewczo-instalacyjnej i klimatyzacyjnej, naturalnymi źródłami świeżego powietrza, wentylacją i redukcją wilgoć w kuchniach czy pralniach. Ma to ogromny wpływ na komfort życia domowników.

Stosowanie izolacji w podłodze naszym sposobem ma za zadanie stworzyć barierę dla gorącego powietrza latem, by temperatury wewnątrz nie osiągały ekstremalnych wartości, jak 60 stopni C, co jest możliwe w najbardziej upalne dni. Nie dochodzi więc do wkraczania temperatury do wewnątrz, a energia słoneczna nie nagrzewa poszycia. SealGuard® 500 redukuje transfer temperatury powierzchniowej aż o 23 stopnie C – konwekcja i kondukcja są proporcjonalne do różnic temperaturowych z obu stron, w związku z czym szybkość przenikania energii spada proporcjonalnie do obniżania się
temperatury powierzchniowej.

Zalety płynące z wykonywania izolacji poddasza metodą niewentylowaną:

  • Brak naruszenia szczelności oraz odciążenie instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych.
  • Znaczne obniżenie kosztów ogrzewania (w zimie) i chłodzenia (w lecie), co zostało poparte badaniami oraz praktyką
    naszej firmy.
  • Łatwiejszy proces uszczelniania – wewnętrznej połaci dachu.
  • Wyższa jakość powietrza dla domowników lub użytkowników obiektu.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.