PW ISA

, Tel: +48 501 314 600, Email: biuro@pw-isa.pl, izolacja@pw-isa.pl,
ul. Łączna 39, 41-303, Dąbrowa Górnicza, woj. śląskie,
NIP: 6250005734

Wygłuszenie akustyczne ścian

Jest to produkt, który doskonale sprawdzi się zarówno w domu jak i w studiach radiowych, a także kinach domowych, ponieważ izolacja SealGuard 500 posiada doskonałe właściwości jeśli chodzi o wygłuszanie pomieszczeń. Oferujemy klientom natryskowe izolacje otwarto-komórkowe działające akustycznie.

Jak wybrać odpowiedni materiał wygłuszający?

Klienci decydujący się na wygłuszanie ścian mają do wyboru materiały ze wskaźnikiem NRC lub STC. Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować, który z nich sprawdzi się najlepiej. Poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne dla każdego z materiałów wyciszających, tak aby klienci mogli w łatwy sposób sprawdzić, który będzie dla nich najlepszy.

Pierwszy z nich to NRC czyli wskaźnik pochłaniania dźwięku, który jak sama nazwa wskazuje może wytyczać różny poziom chłonności dźwięku. Czynnik ten bada się poprzez fale dźwiękowe, które padają na niego w sposób przypadkowy, dzięki czemu można sprawdzić o jakiej częstotliwości dźwięki będzie on w stanie pochłaniać. Wskaźnik NRC jako narzędzie służące do pomiaru wartości na ile dany materiał pochłania dźwięk, świetnie sprawdzi się też przy określaniu właściwości akustycznych różnego rodzaju płyt, czy ekranów i ścian biurowych.

Wielu klientów często zapomina, że NRC to wskaźnik pochłaniania dźwięku, natomiast STC to klasa jego przenoszenia. Dlatego należy dokładnie się zastanowić czy celem jest wyciszenie hałasów dobiegających z zewnątrz, czy po prostu wygłuszenie ścian w celu polepszenia rozchodzenia się dźwięku w pomieszczeniu, który będzie przydatny, np. podczas oglądania filmów.

Jeśli klient wybierze model pochłaniający dźwięk – NRC, to dobiegający z ulicy hałas czy szczekanie psa nie zniknie, ponieważ, żeby wyciszyć szum dobiegający z ulicy należy wybierać modele dźwiękoszczelne – STC. Ich zastosowanie osłabi dźwięk przedostający się do budynku.

Klienci powinni pamiętać, że modele NRC umożliwiają wygłuszenie ścian w obrębie danego pomieszczenia, dlatego często stosuje się je przy tworzeniu studia nagraniowego lub pomieszczeń przeznaczonych na kino domowe.

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której umieszczono poszczególne materiały oraz ich wskaźnik NRC. Zgodnie z obliczeniami materiał, którego wskaźnik NRC wynosi 0, 5 może wyciszyć połowę padającego na niego dźwięku, natomiast reszta przedostanie się do pomieszczenia.

Materiał budowlany NRC
Cegła 0.00 – 0.05
Dywan na ścianie 0.20 – 0.30
Beton gładki 0.20
Płyty betonowe 0.35 – 0.50
Korek ścienny – 2.5 m 0.30 – 0.70
Tkanina naścienna średniej gęstości 0.05 – 0.15
Wełna skalna o wysokiej gęstości – 9 cm 0.90 – 0.95
Wełna mineralna – 5 cm 0.50 – 0.75
Płyta kartonowo-gipsowa 0.05 – 0.10
Panel 0.10 – 0.15
Piana poliuretanowa otwarto komórkowa 0.5
Termoizolacja SealGuard, otwarto komórkowa 0.75
Szkło 0.10
Drewno 0.15
Profesjonalny panel akustyczny 0.75 – 1.1

 

Skoro klienci wiedzą już jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja akustyczna ścian oraz w jakich przypadkach warto zastosować produkty oznaczone wskaźnikiem NRC, przyszedł czas na krótką charakteryzację wskaźnika STC.

Wygłuszanie pomieszczeń przy pomocy STC

Wskaźnik STC związany jest z klasą przenoszenia dźwięku, oznacza to, że za jego pomocą można określić w jakim stopniu wybrana konstrukcja osłabia dźwięk. Wskaźnikiem tym często oznacza się drzwi, okna, podłogi, ale również poziom wygłuszenia ścian całego budynku.

Czynnik ten bada się w dwóch pomieszczeniach, w pierwszym z nich generuje się dźwięk, a siłę dźwięku mierzy się w obu pokojach, natomiast stosunek zachodzący między nimi podaje się w decybelach. Taki wskaźnik pozwala na skuteczną ocenę siły i częstotliwości dostających się do naszego mieszkania dźwięków.

Podsumowując, im wyższy jest wskaźnik klasy przenoszenia dźwięku, tym wyższa będzie izolacja akustyczna ścian. Poniżej przedstawiamy tabelę obrazującą właściwości wskaźnika STC.

Klasa przenoszenia dźwięku Efekt dźwiękowy
STC 25 Mowa normalna lekko rozróżnialna.
STC 30 Mowa głośna dobrze słyszalna
STC 35 Mowa głośna dobrze słyszalna, ale nie rozróżnialna
STC 42 Mowa głośna słyszalna jak szemranie.
STC 45 Trzeba się wsłuchiwać, żeby usłyszeć głośną mowę.
STC 48 Krzyk ledwo słyszalny.
STC 50 Mowa głośna i niegłośna muzyka niesłyszalna.
STC 60+ Niesłyszalne kino domowe

Nasze pianki wyciszające powstają z myślą o klientach, którzy cenią sobie komfort akustyczny we własnym domu i szukają sposobu na wyciszanie ścian. Tworzymy i oferujemy takie pianki ponieważ doskonale wiemy, że bez zastosowania wysokiej jakości wyciszenia, do wnętrza domu będą przedostawały się niepożądane hałasy z ulicy.

Oczywiście istnieją osoby, które twierdzą, że do tego typu odgłosów można się przyzwyczaić, jednak zastosowanie pianki wyciszającej jest korzystne nie tylko dla uszu, ale również całego organizmu. Dzieje się tak ponieważ cisza pozwala na relaks, odprężenie oraz lepszy sen.

Dlatego naszym klientom proponujemy uniwersalne konstrukcje posiadające klasę przenoszenia dźwięku wynoszącą STC 45-52 oraz wskaźnik pochłaniania dźwięku mniejszy niż 0,5 NRC. A dla osób które cenią sobie wygodne, a jednocześnie ekonomiczne rozwiązania mamy materiał SealGuard500, który świetnie się sprawdzi jeśli chodzi o wygłuszanie ścian.

Materiały wygłuszające ściany to znaczna poprawa komfortu, która ma duży wpływ na zdrowie użytkowników, którzy często zapominają, że zbyt wysoki poziom hałasu nie tylko pogarsza zdolność koncentracji, ale przede wszystkim może prowadzić do uszkodzenia słuchu.

System ścienny jedno i dwuwarstwowy

stc-52 System ścienny jednowarstwowy

stc-52 System ścienny dwuwarstwowy

Konstrukcje wygłuszane z zastosowaniem SealGuard 500:

Wygłuszenie ścian (jednowarstwowa)

stc-52 System ścienny jednowarstwowy

Wygłuszenie podłogi

Wygłuszenie podłogi

Wygłuszenie ścian (dwuwarstwowa)

stc-52 System ścienny dwuwarstwowy

Wygłuszenie pokrycia

wygłuszenie pokrycia