PW ISA

, Tel: +48 501 314 600, Email: biuro@pw-isa.pl, izolacja@pw-isa.pl,
ul. Wrzosowa 52, 41-260, Sławków, woj. śląskie,
NIP: 6250005734

Izolacja termiczna budynku

chlodno latem

W okresie letnim, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, także do wnętrza budynków przenika ciepłe powietrze. Najczęściej stosowanym środkiem zaradczym jest wówczas zainstalowanie układu klimatyzacji pomieszczeń, choć najbardziej ekonomiczną opcją jest odpowiednia termoizolacja budynku.

Izolacja cieplna poddasza

Miejscem, które jest najbardziej narażone na nagrzanie na skutek promieniowania słonecznego, jest poddasze. Przebywanie w tych pomieszczeniach może być niekomfortowe, a panujące tam warunki mogą oddziaływać niekorzystnie na temperaturę w całym budynku. Rozwiązaniem tej sytuacji może być pianka natryskowa LALLAFOM® USA, która tworzy izolację cieplną, zabezpieczającą przed nadmiernym wpływem upałów latem (i wnikaniem zimnego powietrza zimą).

Rodzaje izolacji termicznej

Alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań izolacyjnych, przy których energia słoneczna ogrzewa powierzchnię dachu, i zazwyczaj wnika do wnętrza budynku, jest natryskowa izolacja termiczna budynku, w wersji:

 • sztywnej – do użytku zewnętrznego,
 • półsztywnej – stosowana wewnątrz budynku.

Ważne informacje

Warto zwrócić uwagę na kilka zasad związanych z temperaturą budynków zimą oraz latem:

 • poprzez poddasze najwięcej ciepła ucieka zimą, a z kolei latem ta część budynku najszybciej się nagrzewa,
 • zastosowanie pianki poliuretanowej do izolacji poddasza generuje jego użytkownikom oszczędności energetyczne i zdrowotne. Przyczynia się do stabilizacji temperatury w całym obiekcie, zapewniając przyjemny chłód latem oraz ciepło zimą. Efektem jest również zdrowsze powietrze, pozbawione zanieczyszczeń czy wilgoci,
 • eliminacja przestrzeni dylatacyjnej, wymaganej i niezbędnej w przypadku tradycyjnego materiału izolacyjnego, stosowanego dotychczas w przestrzeni poddasza, wnosi wiele zalet, w tym: ustalenie na równym poziomie szeregu istotnych parametrów, przede wszystkim temperatury, ciśnienia czy wilgotności,

Sposoby wykonania izolacji cieplnej za pomocą pianki PUR

W celu zapewnienia skutecznej termoizolacji za pomocą pianki poliuretanowej wykorzystuje się dwie metody:

 • pianka izolacyjna w stropie poddasza nieużytkowego (poddasze wentylowane)

O wyborze zastosowanego materiału przeważnie decyduje osoba wykonująca projekt. Pianka natryskowa umieszczona w stropie poddasza, sprawia, że cała jego przestrzeń ponad izolacją nie jest pozostawiona zostaje naturalnym i niekontrolowanym formom wentylacji. Nie jest to najlepsza forma wykorzystania zalet pianki poliuretanowej.

 • otwarto-komórkowa pianka izolacyjna SealGuard® 500 miedzy krokwiami i profilami dachu (poddasze niewentylowane)

Znacznie większą skutecznością odznacza się przywołana metoda, która stosowana jest w budownictwie jednorodzinnym, ale także obiektach o charakterze usługowym oraz przemysłowym. W ten sposób można skutecznie ochronić poddasze przed wpływem czynników atmosferycznych. Piana izolacyjna jest aplikowana bezpośrednio w przestrzeni pod poszyciem dachowym.

Kontrowersje

Zastosowanie klasycznych sposobów i ich skuteczność jest obiektem sporów pomiędzy ekspertami budowlanymi. Cały czas pokutuje przekonanie, że przepływ powietrza w trakcie upałów jest konieczny, aby zapewnić odpowiednią wentylację i zminimalizować wpływ wilgoci.

Przenikający do pomieszczeń upał może podnieść temperaturę do przeszło 50 stopni Celsjusza, co negatywnie wpływa na komfort przebywania w budynku. Sposobem na powstrzymanie tego negatywnego wpływu jest termoizolacja SealGuard® 500, chroniąca poddasze przed gorącym powietrzem, a w perspektywie całe wnętrze domu.

Mity na temat izolacji termicznej natryskowej

Osoby krytykujące wykorzystywanie pianki poliuretanowej w celu wykonania izolacji termicznej podnoszą argumenty mówiące o możliwości przegrzania połaci dachowej oraz braku wentylacji elementów drewnianych. Pierwsza z tych tez jest niezgodna z jakością produktów dostarczanych przez producentów dachówek oraz badaniami na ten temat. Drugi argument może być zasadny jedynie w przypadku paroszczelnej pianki zamknięto-komórkowej, której nie używamy do izolacji poddasza o drewnianej konstrukcji.

Oszczędności energetyczne

Poddasze z materiałem izolacyjnym SealGuard® 500 oferuje kilka sposobów uzyskania oszczędności energetycznych i komfortu użytkowania:

 • zwiększenie wydajności i sprawności mechaniki grzewczo-wentylacyjnej,
 • szczelną, wewnętrzną powierzchnię dachową, wykluczającą niekontrolowane procesy infiltracji oraz ex filtracji powietrza
 • brak nagrzewania się poddasza, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie użytkowników budynku.

Zalety systemu

SealGuard® 500 to technologia, która minimalizuje wpływ nagrzanej powierzchni dachowej na wnętrze poddasza nawet o 23 stopnie Celsjusza. Kondukcja i konwekcja są proporcjonalne do różnicy temperatur po obu stronach, na skutek czego tempo przenikania energii spowalnia proporcjonalnie do spadku temperatury powierzchniowej.

Korzyści w ociepleniu poddasza metodą niewentylowaną:

 • zarówno badania, jak i praktyka budowlana potwierdzają znacznie obniżone koszty ogrzewania w okresie zimowym i chłodzenia latem,
 • nnienaruszona szczelność i odciążenie instalacji grzewczo-klimatyzacyjnej,
 • wykonanie szczelnego ocieplenia powierzchni dachowej jest prostsze i dokładniejsze do wprowadzenia od tradycyjnych metod,
 • istotną zmianą jest poprawa jakości powietrza użytkowników obiektu.

Pytania?

Prosimy o kontakt.